Dnia 25 października 2019 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” uczniowie szkół OKZ Profesja odwiedzali lokalne miejsca pamięci - począwszy od najstarszego cmentarza Rzymskokatolickiego położonego przy ul. Limanowskiego po niewielki cmentarz wojskowy „Lotników”.

W ramach pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach w tło historyczne każdego z odwiedzonych miejsc wprowadziła pani od historii. Uczniowie zaangażowani w akcję, ochoczo zorganizowali się i zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci cenionych przez radomskie społeczeństwo.

Przechodząc między alejami Cmentarza „Radomsko” uczniowie mieli okazję, by zadbać zarówno o pomnik poświęcony Pamięci Radomian Pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w latach 1939 – 1945 jak i o pomnik w Hołdzie Więźniom Politycznym i Sybirakom okresu stalinowskiego. Nie zabrakło również chwil zadumy nad pomnikiem poświęconym Pamięci Oficerów Wojska polskiego i Policji państwowej zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, a spoczywających m.in. w Katyniu, Charkowie i innych miejscach kaźni. Następnie młodzież udała się na miejsce spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego walczących do końca 1939roku w okolicach Radomia, aby oddać hołd poległym. W czterech zbiorowych mogiłach pochowano 217 żołnierzy.

Niezwykle ważnym, a kolejnym punktem zwiedzania, był utworzony w 1915 roku cmentarz wojskowy „Lotników”. Tam, nasi uczniowie poznawali historię poległych w wojnie światowej polskich lotników oraz odwiedzili znajdującą się na jego terenie piękną kaplicę z zabytkową już tablicą ku pamięci poległych.

Po zakończonej akcji „Szkoła pamięta” dla żadnego z naszych uczniów nie było już wątpliwości, jak ważna jest wrażliwość ludzi młodych na potrzeby pielęgnowania pamięci  zarówno bliskich, jak i o tych, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii zarówno regionalnej jak i ogólnonarodowej.