Dnia 25 października 2019 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” uczniowie szkół OKZ Profesja odwiedzali lokalne miejsca pamięci - począwszy od najstarszego cmentarza Rzymskokatolickiego położonego przy ul. Limanowskiego po niewielki cmentarz wojskowy „Lotników”.

    W ramach pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach w tło historyczne każdego z odwiedzonych miejsc wprowadziła pani od historii. Uczniowie zaangażowani w akcję, ochoczo zorganizowali się i zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci cenionych przez radomskie społeczeństwo.

          Przechodząc między alejami Cmentarza „Radomsko” uczniowie mieli okazję, by zadbać zarówno o pomnik poświęcony Pamięci Radomian Pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w latach 1939 – 1945 jak i o pomnik w Hołdzie Więźniom Politycznym i Sybirakom okresu stalinowskiego. Nie zabrakło również chwil zadumy nad pomnikiem poświęconym Pamięci Oficerów Wojska polskiego i Policji państwowej zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, a spoczywających m.in. w Katyniu, Charkowie i innych miejscach kaźni. Następnie młodzież udała się na miejsce spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego walczących do końca 1939roku w okolicach Radomia, aby oddać hołd poległym. W czterech zbiorowych mogiłach pochowano 217 żołnierzy.

    Niezwykle ważnym, a kolejnym punktem zwiedzania, był utworzony w 1915 roku cmentarz wojskowy „Lotników”. Tam, nasi uczniowie poznawali historię poległych w wojnie światowej polskich lotników oraz odwiedzili znajdującą się na jego terenie piękną kaplicę z zabytkową już tablicą ku pamięci poległych.

        Po zakończonej akcji „Szkoła pamięta” dla żadnego z naszych uczniów nie było już wątpliwości, jak ważna jest wrażliwość ludzi młodych na potrzeby pielęgnowania pamięci  zarówno bliskich, jak i o tych, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii zarówno regionalnej jak i ogólnonarodowej.

 

 

KURSY MATURALNE

PSYCHOTESTY PRACOWNIA BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH

facebook

Jubileusz 10-lecia Ośrodka Kształcenia Zawodowego Profesja w Radomiu

Poczta pracowników

Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

NAPISZ DO NAS

Kreator formularzy by JoomlaShine

Drogi użytkowniku klikając przycisk  „Wyślij ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swojego adresu e-mail oraz nazwy w celu odpowiedzi na zadane pytanie.

Zgodnie ztreścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektyw 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119/1 z 4.5.2016 r.)

Informuję, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych będzie "PROFESJA” Ośrodek Kształcenia Zawodowego Iwona Wiśnik, 26-600 Radom, ul. Biznesowa 7. Pani/Pana dane osobowe będa przetwarzane tylko w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będa udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

KONTAKT

PROFESJA Ośrodek Kształcenia Zawodowego

ul. Biznesowa 7

26-600 Radom

(teren dawnych Zakł. Metalowych za sklepem LedaSport),

SZKOŁY w RADOMIU: tel (48) 360 13 56

                  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW:     www.szkolaradom.profesja.radom.pl